Co to jest pętla pożyczkowa, i jak uporać się z tą sytuacją?

 

Co to jest pętla pożyczkowa, i jak uporać się z tą sytuacją?

Widniejący tutaj artykuł będzie poruszać pewną naprawdę kluczową kwestię, jaką bez cienia wątpliwości jest pętla pożyczkowa. Rozpocznijmy więc od wytłumaczenia, a to najłatwiej będzie zrobić za pomocą przykładu. Wyobraźmy sobie człowieka, nazwijmy go Panem Kowalskim, któremu brak konkretnych pieniędzy na jakiś cel. Co wobec tej sytuacji robi? Naturalnie idzie do banku, w takim miejscu jednak okazuje się, że jego kredytowa zdolność jest na tak niskim poziomie, że nie może pozyskać ani grosza. Wobec takich okoliczności kieruje się do firmy proponującej pożyczki, gdzie bez specjalnie dużych kłopotów otrzymuje pożądane środki. Wystarczy ledwie kilkanaście minut i wraca z pieniędzmi. Niby wszystko jest ok, jednak już po kilku tygodniach dostaje list z ponagleniem do zapłacenia należnej kwoty. Całościowa suma jest olbrzymia, o wiele większa niż kwota, którą pożyczyliśmy. Pan Kowalski nie ma środków na spłacenie posiadanego zadłużenia (bo jeszcze nie otrzymał swojej pensji albo już ją przejadł), decyduje się w związku z tym na pobranie kolejnej pożyczki. Co zrozumiałe korzysta z innej firmy, ale że instytucji finansowych mających do zaoferowania pożyczki bez BIK i bez konieczności przedkładania zaświadczeń jest mnóstwo, niemal od ręki otrzymuje następny zastrzyk gotówkowych środków. Część odłoży na spłatę, część na wydatki codzienne, po upływie pewnego czasu pojawia się dobrze znany problem- skąd wziąć kasę na dokonanie spłaty... i już koło pożyczkowe jest w ruchu.

Wyżej wspomniana historyjka przedstawia wyraźnie problem pętli pożyczkowej, czyli (mówiąc krótko i wprost) sytuacji, gdzie pożyczkę wcześniejszą spłaca się poprzez następną. To niesamowicie negatywne zjawisko, które prowadzić może do bardzo potężnych problemów w finansowym zakresie.

i8

Czy jest w ogóle realna szansa na wyjście z tego martwego koła? Mamy świetną wiadomość- jest na to jeden, jedyny i wyjątkowy sposób. Wyjściem tym jest konsolidacja. Opiera się w zasadzie o zamianę wielu pobranych pożyczek w jeden, całościowy kredyt, często z niższą ratą. W związku z tym zamiast wielu pożyczek, na niekorzystnych warunkach, które spłacać należy „co chwilę”, mamy jedno zobowiązanie, które bezproblemowo będzie można wliczyć sobie w budżet dla kolejnych miesięcy. Należałoby pamiętać jednak o tym, że kredytu konsolidacyjnego tez nie otrzymuje się tak sobie, automatycznie. Nie powinniśmy mieć zanadto „brudnej” historii w BIKu, ani innych kredytów konsolidacyjnych. Dlatego też bardzo ważne jest to, żeby skorzystać z tego rozwiązania możliwie tak szybko, jak się tylko da. Każda kolejna pobrana w firmie chwilówka, a także każdy kolejny dzień zwłoki w zakresie spłaty sprawiają, że szanse na otrzymanie kredytu w formie konsolidacji są relatywnie mniejsze. Słowem zakończenia chcielibyśmy wtrącić jeszcze kilka słów odnośnie jednej istotnej rzeczy. Można w prosty sposób uniknąć pętli pożyczkowej, jeżeli kontrolujemy jakościowy wymiar swoich ruchów. Właśnie dlatego też na wstępie będzie trzeba naprawdę dokładnie przeanalizować aspekty decyzji o tym czy (i gdzie) zaciągnąć pożyczkę, po drugie od a do z przeanalizować zawartość umowy pożyczkowej. Nie ma się czego wstydzić, lepiej zostać po godzinach w biurze i spędzić czas na przeanalizowaniu wszelkich zapisów, niż później wpaść w tę niezwykle zdradliwą pułapkę.

Wszystkie osoby, które chciałby rozbudować posiadaną wiedzę na temat pętli pożyczkowej odesłać chcielibyśmy do jednej ze stron, która udostępnia całe mnóstwo treści na temat finansowych produktów jakimi są pożyczki oraz kredyty. Strona czeka na Was pod adresem http://rankingichwilowek.pl/.