Co to są parabanki i jaki rodzaj działalności prowadzą?

 

Co to są parabanki i jaki rodzaj działalności prowadzą?

Czy współcześnie da się żyć bez zakładania konta bankowego? Można w zasadzie przyznać, iż tak, ale niewybranie opisanego rozwiązania niewątpliwie będzie stanowiło utrudnienie w normalnym funkcjonowaniu.

Po pierwsze należy pomyśleć, gdzie mogłyby być przelewane pieniądze, które dostajemy z racji otrzymywania naszego wynagrodzenia. Istnieją co prawda nadal jeszcze przelewy pocztowe, lecz korzystanie z nich jest skomplikowane chociażby dlatego, iż wymagają przebywania w mieszkaniu w stałych porach w ciągu dnia, w trakcie pracy listonosza. Skoro więc konta są tak bardzo atrakcyjne, nie powinno budzić zdziwienia występowanie tak rozlicznych instytucji, jakie mają w ofercie ich prowadzenie. Na ogół są to po prostu banki, ale przy rozważaniu tej problematyki rysuje się dodatkowo pytanie co to parabanki?

Ta brzmiąca trochę nietypowo nazwa, dla wielu osób stanowi zagadkę. Prawdą jest jednak, że pod mianem parabanku kryją się wszelkie instytucje, które zajmują się działalnością analogiczną do bankowej, albo taką samą. Zazwyczaj uważa się, że na ogół są to po prostu spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe nazywane SKOKami. Ale niekoniecznie. Odpowiedź na zagadnienie sformułowane co to parabanki, odnaleźć można w rodzimym ustawodawstwie. Dowiemy się z niego więc, że placówki takie mogą prowadzić bardzo podobną działalność do banków, lecz nie muszą spełnić wszystkich warunków, jakie są konieczne, aby nazwać działalność jako bankową. Parabanki mają zatem możliwość udzielania kredytów, jakie przynajmniej teoretycznie powinny być atrakcyjniej oprocentowane, co wynika z członkostwa kredytobiorcy w tych instytucjach. Także jeśli mamy dodatkowe środki, możemy je umieścić na koncie do oszczędzania, które prowadzone będzie przez parabank.

Możemy dostrzec pewną prawidłowość, iż nierzadko nie korzystamy z propozycji, o jakich posiadamy mało wiadomości. Jest to niewątpliwie prawidłowe podejście, bowiem pozwala na uniknięcie straty funduszy. Jednak ponieważ propozycje parabanków bywają dość atrakcyjne, opłaca się dowiedzieć o nich więcej.