Uwaga na parabanki!

 

Uwaga na parabanki!

Wprawdzie temat ten został już nagłośniony w mediach, tym niemniej wciąż wielu Polaków korzysta z usług parabanków.

Poznaj zagrożenie

Parabank - tym mianem określa się instytucje finansowe działające na zasadzie pracy banku (oferowanie kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów finansowych). Główna różnica między bankiem a parabankiem tkwi w nadzorze - te ostatnie nie działają w oparciu o Prawo bankowe, a także bez wymaganych od banków licencji. Co więcej, fundusze powierzane takim instytucjom są permanentnie zagrożone, nie obejmuje ich bowiem Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

dol02

Jednoznacznej definicji parabanku nie ma - niektórzy zaliczają do nich niektóre towarzystw ubezpieczeniowe, inni jedynie znane nam z reklam kasy zapomogowo - pożyczkowe. O tym, że parabanki stanowią istotny problem świadczą twarde dane - Komisja Europejska w 2011 r. szacowała ich wartość ma ponad połowę wartości całego sektora bankowego, co w przeliczeniu daję kwotę ponad 51 mld euro. O zagrożeniu ze strony parabanków dyskutowano między innymi podczas ostatniego szczytu G20. Po słynnej już aferze Amber Gold problemem tym zajął się także polski rząd, mówiąc otwarcie o wojnie z parabankami.

Czemu decydujemy się na parabank?

Elastyczność, przystępność czy po prostu ufność - to zdecydowanie główny powód popularności parabanków. Udzielenie kredytu nie jest obarczone wieloma formalności, nie potrzeba tu "czystego konta" w BIK-u czy zgody współmałżonka, często wystarczy jedynie dowód osobisty. Coś za coś jednak - oprocentowanie takich pożyczek często przekracza kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent. Parabanki kuszą także atrakcyjnymi (zwłaszcza w dobie obecnego kryzysu) lokatami, które jednak - przypomnijmy raz jeszcze - nie są bezpieczne (brak ochrony środków przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny).

Jak się ustrzec?

Zdecydowanie najlepiej jest korzystać z usług dużych, znanych banków. Jeśli sytuacja zmusza nas do sięgnięcia po pożyczki z innych źródeł, należy zapoznać się z listą zamieszczoną na stronie http://judaszowesrebrniki.pl/lista-parabankow-dzialajacych-w-polsce, gdzie znajduje się artykuł lista parabanków. Poza listą wszystkich parabanków znajduje się tam rzetelne artykuły dotyczące kredytów (tzw. chwilówek) oferowanych przez te instytucje, które pomogą nam uniknąć wielu pułapek, na które może złapać się klient parabanku. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie parabanki tylko czyhają na nasze pieniądze. Często to rzetelne firmy, a oferowane przez nie pożyczki ratują domowe budżety w niespodziewanych, wymagających nakładów, sytuacjach.